ספסיס 19.12.2023

ספסיס עם תרביות דם עקרות גורם לספסיס חמור ושוק ספטי בילדים

תוצאי ספסיס חמור ושוק ספטי עם תרביות דם חיוביות לעומת עם תרביות דם שליליות בילדים - האם קיימים סמנים מבדלים בהתייצגות הראשונית של שתי אוכלוסיות אלו?

ילד במחלקה לטיפול נמרץ. צילום: שאטרסטוק

מטרת מחקר זה היתה להשוות את התוצאים של ילדים עם ספסיס חמור ושוק ספטי עם תרביות דם חיוביות לעומת אלה עם תרביות דם שליליות, ולקבוע האם קיימים סמנים מבדלים בהתייצגות הראשונית של שתי אוכלוסיות אלו או במהלך השהייה במחלקה לרפואה דחופה (Emergency Department - ED).

מחקר עוקבה רטרוספקטיבי זה כלל נבדקים בגילאי 21 שנים ומטה אשר התייצגו ב-ED של מרכז רפואי יחיד עם ספסיס חמור או שוק ספטי בין התאריכים 1 ביוני 2015 ל-5 ביוני 2019.

במחקר נכללו 235 נבדקים שעמדו בקריטריונים של ספסיס חמור או שוק ספטי. מבין הנבדקים האלה, עבור 139 (59.1%) חזרו תרביות דם שליליות ועבור 96 (40.9%) חזרו תרביות דם עם צמיחות חיוביות.

תוצאות הניתוח הרב-משתני המתוקנן הדגימו כי ילדים עם ספסיס ללא צמיחה בתרביות דם הדגימו יותר ימי אשפוז ללא צורך בשהייה ביחידה לטיפול נמרץ (Intensive Care Unit - ICU) בהשוואה לאלה עם תרביות דם חיוביות (27.3 לעומת 24.1; הפרש חציוני מתוקנן של -2.6, רווח בר-סמך של 95%, -4.4 ועד -0.8).

לא נמצא הבדל בין הקבוצות מבחינת שיעורי תמותה או ימים שלא באשפוז. בהתייצגות הראשונית, לא נמצא הבדל במידת החום, היפותרמיה, טכיקרדיה, טכיפניאה או תת לחץ דם בין הקבוצות.

כמו כן, לא נמצא הבדל בין הקבוצות בשיעור הנבדקים שקיבלו את הטיפולים הבאים: אנטיביוטיקה תוך ורידית (Intravenous - IV), נוזלים IV, תרופות וזואקטיביות, החייאת לב-חזה, אינטובציה או בזמן מההתייצגות ועד החלת הטיפול.

מסקנת החוקרים היתה כי ספסיס עם תרביות דם עקרות מהווה גורם עיקרי לספסיס חמור ושוק ספטי בקרב ילדים.

במחקר זה נבדקים עם ספסיס עם וללא צמיחה בתרביות הדם התייצגו באופן זהה בעת הגעתם ל-ED וטופלו באופן זהה במהלך האשפוז. נבדקים עם ספסיס ללא צמיחה בתרביות הדם הדגימו יותר ימים ללא צורך באשפוז ב-ICU בהשוואה לנבדקים עם צמיחה בתרביות הדם, אך לא נצפו הבדלים במשך האשפוז הכולל (Length of Stay - LOS) ובתמותה.

מקור: 

Characteristics and Outcomes of Culture-Positive and Culture-Negative Pediatric Sepsis. Alexandra H. Baker, Shannon B. Leland, Eli Freiman, Joshua C. Herigon, Matthew A. Eisenberg. The Journal of Pediatrics December 2023

נושאים קשורים:  ילדים,  ספסיס,  שוק ספטי,  תרביות דם,  משך אשפוז,  טיפול נמרץ,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו