טרשת עורקים 20.12.2023

ניתן להוביל לרגרסיה של טרשת עורקים בשלביה המוקדמים

במעקב ממושך על חולים עם טרשת עורקים נצפתה רגרסיה של המחלה בקרב חלק מהמטופלים. עוד נמצא כי חולים צעירים היו מועדים במיוחד להשפעות גורמי הסיכון על התקדמות המחלה

טרשת עורקים היא מחלה סיסטמית המתחילה לרוב בשלב מוקדם בחיים. עם זאת, הידע על הדינמיקה הטמפורלית של המחלה (כלומר, התקדמות או נסיגה) בשלב התת-קליני והגורמים המשפיעים על כך עודנו דל.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of the American College of Cardiology' החוקרים בדקו את הדינמיקה בשלב המוקדם של טרשת עורקים תת-קלינית בקרב עוקבת מטופלים אסימפטומטיים בגיל העמידה. לצורך כך, החוקרים השתמשו בהדמיית multiterritorial 3-dimensional vascular ultrasoundי(3DVUS).

במסגרת המחקר נאספו בסך הכל 3,471 משתתפים ממחקר העוקבה PESA (Progression of Early Subclinical Atherosclerosis) (גיל בבסיס המחקר 40-55 שנים; 36% נשים) אשר עברו 3 הערכות 3DVUS סדרתיות של העורקים הפריפריים במרווחים של 3 שנים. טרשת עורקים תת-קלינית כומתה כנפח הרובד (פלאק) הכולל (מילימטר מעוקב) (עול רובד הירך ורובד התרדמה, דו צדדי). החוקרים פיתחו מודלי רגרסיה לוגיסטית מרובת משתנים להתקדמות ונסיגה באמצעות stepwise forward variable selection.

מתוצאות החוקרים עולה כי התקדמות תת-קלינית של טרשת העורקים מקו הבסיס ועד 6 שנים לאחר מכן נצפתה ב-32.7% מהעוקבה (17.5% עם incident disease ו-15.2% התקדמו ממחלה בעת כניסתם למחקר). בנוסף, נצפתה נסיגה ב-8.0% מהמטופלים שהיו עם מחלה בבסיס.

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי ההשפעות של ערך כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL-C) גבוה יותר וכן לחץ דם סיסטולי מוגבר (SBP) על הסיכון להתקדמות תת-קלינית של טרשת עורקים במשך 6 שנים היו בולטות יותר בקרב המשתתפים משכבת הגיל הצעיר ביותר (Pinteraction = 0.04 ו-0.02, בהתאמה).

לסיכום, טרשת עורקים תת-קלינית התקדמה במהלך 6 שנים בקרב שליש מהנבדקים האסימפטומטיים בגיל העמידה, ונסיגה של טרשת העורקים אפשרית בשלבים מוקדמים של המחלה. החוקרים מוסיפים כי ההשפעה של LDL-C ו-SBP על ההתקדמות של טרשת עורקים תת-קלינית הייתה בולטת יותר בקרב משתתפים צעירים יותר. ממצא זה מצביע על כך שיתכן וניתן לשפר את המניעה וההתקדמות של טרשת עורקים באמצעות בקרה הדוקה של גורמי הסיכון בגילאים צעירים יותר, עם השפעה ארוכת טווח על הפחתת הסיכון לאירועים קליניים.

מקור:

Mendieta G, Pocock S, Mass V, Moreno A, Owen R, García-Lunar I, López-Melgar B, Fuster JJ, Andres V, Pérez-Herreras C, Bueno H, Fernández-Ortiz A, Sanchez-Gonzalez J, García-Alvarez A, Ibáñez B, Fuster V. Determinants of Progression and Regression of Subclinical Atherosclerosis Over 6 Years. J Am Coll Cardiol. 2023 Nov 28;82(22):2069-2083. doi: 10.1016/j.jacc.2023.09.814. PMID: 37993199.

נושאים קשורים:  טרשת עורקים,  כולסטרול,  יתר לחץ דם,  גורמי סיכון,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו