תיאור מקרה 29.02.2024

תיאור מקרה: אנדוקרדיטיס של מסתם תותב על רקע קנדידה

מקרה המדגיש את הקשר בין אנדוקרדיטיס של המסתם התותב, שימוש בסמים תוך ורידי וזיהומים פטרייתיים אופורטוניסטיים

אנדוקרדיטיס. אילוסטרציה

אנדוקרדיטיס של מסתם תותב על רקע קנדידה היא מחלה נדירה שעולה בשכיחות עם העלייה בשיעורי הפטריות והשימוש המוגבר במכשירים תוך-לבביים. טיפול מונע כרוני נגד פטריות משמש לאחר טיפול ראשוני למניעת הישנות, אך משך הטיפול האופטימלי של הטיפול המונע אינו ידוע כיום.

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports הכותבים תיארו אישה עם היסטוריה של החלפת מסתם מיטרלי עקב אנדוקרדיטיס על רקע קנדידה המתייצגת כעבור שנתיים עם אנדוקרדיטיס על רקע קנדידה במסתם תותב ובמסתם אבי העורקים.

אישה בת 32 עם היסטוריה של שימוש תוך-ורידי בסמים, סטפילוקוקוס ואנדוקרדיטיס על רקע קנדידה ושתי החלפות מסתם מיטרלי לפני שנתיים עם פלוקונאזול פומי ארוך טווח, התייצגה עם חום, ירידה במשקל וקוצר נשימה. היא הפסיקה ליטול את התרופות נגד פטריות שלה לפני המקרה.

נמצא כי לאישה יש וגטציות על המסתם המיטרלי התותב שלה ועל המסתם האאורטלי הנטיבי שלה. היא התחילה טיפול עם ונקומיצין, צפטריאקסון ומיקפונגין ובתרביות דם גדל C. albicans. היא גם פיתחה מורסה מטטרסלית של C. albicans ואוטם בטחול.

עוד עברה החלפה חוזרת של המסתם המיטרלי והטרייה של מסתם אבי העורקים בהצלחה והמשיכה עם מיקפונגין תוך ורידי במשך 8 שבועות.

לסיכום, מקרה זה מדגיש את הקשר בין אנדוקרדיטיס של המסתם התותב, שימוש בסמים תוך ורידי וזיהומים פטרייתיים אופורטוניסטיים. ניתן לשקול פלוקונאזול פומי לכל החיים עבור כל החולים עם אנדוקרדיטיס של מסתם תותב מסוג C. albicans, במיוחד במצב של נוכחות של גורמי סיכון אחרים, כגון שימוש בסמים תוך ורידי, כפי שהוכח במקרה שלנו. יש צורך במחקרים נוספים כדי לקבוע הבדלים בתוצאות.

מקור:

Al-Hashimi I, Qazi M, Hickerson S, Okon E. Late Recurrence of Prosthetic Valve Endocarditis Due to Candida albicans. Am J Case Rep. 2024 Feb 1;25:e942399. doi: 10.12659/AJCR.942399. PMID: 38297824; PMCID: PMC10846750.

נושאים קשורים:  קנדידה,  אנדוקרדיטיס,  מסתם לבבי,  זיהומים,  מסתם תותב,  טיפול אנטי-פטרייתי,  שימוש בסמים,  תיאור מקרה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו