קוצר ראייה 14.04.2024

קוצר ראייה והרלוונטיות של הדמיית אוריינטציה של סיבים סקלרליים

ממצאי הדמיית OCT ורגישותה לקיטוב של הפרעות סקלרליות בעיניים עם קוצר ראייה גבוה ומקולה בצורת כיפה

טומוגרפיה אופטית. אילוסטרציה

מטרת החוקרים היתה לבחון את כיוון וצפיפות סיבי הקולגן הסקלרליים בעיניים עם קוצר ראייה גבוה עם ובלי מקולופתיה בצורת כיפה (DSM) על ידי טומוגרפיה אופטית קוהרנטית רגישה לקיטוב (PS-OCT). הרלוונטיות של הדמיית אוריינטציה של סיבים סקלרליים עשויה להציע תובנות על הפתוגנזה של קוצר ראייה פתולוגי, כולל DSM.

לאחרונה פורסמו בכתב העת JAMA Ophtalmology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך את כיוון וצפיפות סיבי הקולגן הסקלרליים בעיניים עם קוצר ראייה גבוה עם ובלי DSM על ידי PS-OCT.

במחקר הוכללו מטופלים עם עיניים בעלות קוצר ראייה גבוה (מוגדרות כשגיאת שבירה ≥6 דיופטר או אורך צירי ≥26.5 מ"מ) עם ובלי DSM שנבדקו באתר בודד בחודשים מאי ויוני 2019. החוקרים ניתחו את הנתונים בין השנים 2019-2023.

במחקר הוכללו 72 מטופלים (51 [70.8%] נשים; גיל [SD] ממוצע, 61.5 [12.8] שנים), ונבדקו 89 עיניים עם קוצר ראייה גבוה (אורך צירי [SD] ממוצע, 30.4 [1.7] מ"מ); ל-52 (58.4%) לא היה DSM ול-37 (41.6%) היה DSM (10 דו-כיווני [27.0%] ו-27 אופקי [73.0%]).

מבין 52 העיניים ללא DSM, ל-13 העיניים עם קוצר ראייה גבוה פשוט היתה בעיקר סקלרה פנימית גלויה, המציגה סיבים בעלי אוריינטציה רדיאלית בתמונות של ציר אופטי. לעומת זאת, כל עובי הסקלרה נראה ב-39 העיניים עם קוצר ראייה פתולוגי. בעיניים אלו, תמונות הציר האופטי הראו סיבים בעלי אוריינטציה אנכית בתוך הסקלרה החיצונית.

לעיניים שהוצגו עם DSMs אופקיים ודו-כיווניים היו אשכולות של סיבים עם שבירה כפולה דו צדדית נמוכה באתר ה-DSM. בתמונות הציר האופטי, סיבים סקלרליים בעלי אוריינטציה אופקית או אלכסונית נצברו בשכבה הפנימית ב-DSM. הסיבים האנכיים הממוקמים מאחורי צבירת הסיבים הפנימית לא היו מעובים ונראו דקים בהשוואה לאזורים שמסביב.

החוקרים הסיקו כי באמצעות PS-OCT ניתן לחשוף צבירת סיבים סקלרליים פנימיים ללא עיבוי סקלרלי חיצוני באתר ה-DSM בעיניים עם קוצר ראייה גבוה. בהתחשב בשכיחות הגבוהה של פתולוגיות סקלרליות כגון DSM, וסטפילומות בעיניים עם קוצר ראייה פתולוגי, זיהוי דפוסי סיבים אלה עשוי להיות חשוב.

תובנות אלו עשויות להיות רלוונטיות לפיתוח טיפולים ממוקדים בהפרעות סקלרליות בשלב מוקדם, ובכך להפחית את הנזק הפוטנציאלי לרקמת העצבים הנמצאת מעל.

מקור:

Ohno-Matsui KIgarashi-Yokoi TAzuma T, et al. Polarization-Sensitive OCT Imaging of Scleral Abnormalities in Eyes With High Myopia and Dome-Shaped Macula. JAMA Ophthalmol. Published online March 07, 2024. doi:10.1001/jamaophthalmol.2024.0002

נושאים קשורים:  עיניים,  קוצר ראייה,  DSM,  PS-OCT,  סיבים,  סקלרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו