אוטם שריר הלב 15.04.2024

רקע של מחלה קרדיווסקולרית טרשתית ואוטם שריר הלב בהווה

במחקר הוערכה ההשפעה הפרוגנוסטית של מחלה קרדיווסקולרית טרשתית קודמת על התוצאות לטווח קצר וארוך במטופלים עם אוטם שריר הלב. הנה התוצאות

אוטם לבבי
אוטם לבבי. אילוסטרציה

חולים עם רקע של מחלה קרדיווסקולרית טרשתית (ASCVD) מנוהלים בדרך כלל על ידי שיטות מניעה משניות. עם זאת, הם עלולים לחוות אירועים חוזרים. במחקר רטרוספקטיבי, רב-מרכזי שממצאיו פורסמו בכתב העת The American Journal of Cardiology, החוקרים ביקשו להעריך את ההשפעה הפרוגנוסטית של ASCVD קודם על התוצאות לטווח קצר וארוך במטופלים עם אוטם שריר הלב (MI).

נכללו סך הכל 2,475 חולים עם MI חריף שעברו התערבות כלילית מלעורית. ASCVD קודם הוגדר כהיסטוריה של אירועים איסכמיים בעורקים הכליליים, המוחיים והפריפריאליים. החולים חולקו לשתי קבוצות כתלות בנוכחות של ASCVD קודם או לא. התוצא העיקרי היה אירועים קרדיווסקולריים חמורים (MACEs) שהוגדרו כמוות קרדיווסקולרי, MI חוזר ושבץ איסכמי במהלך האשפוז ולאחר השחרור. בנוסף, נאספו תוצאות של אירועים של דימומים.

תוצאות המחקר הדגימו כי מתוך 2,475 החולים, 475 (19.2%) סבלו מ-ASCVD קודם. חולים עם ASCVD קודם היו מבוגרים יותר וצפויים לסבול ממחלות נלוות יותר מאלה ללא ASCVD. החוקרים ראו כי במהלך האשפוז, שיעורי ה-MACE היו גבוהים יותר בקבוצת ה-ASCVD מאשר בקבוצה ללא ASCVD (16.4% לעומת 9.6%, p <0.001).

באופן דומה, במהלך מעקב חציוני של 542 ימים לאחר השחרור, לחולים עם ASCVD קודם היה סיכון מוגבר ל-MACEs מאשר לאלה ללא ASCVD (13.4% לעומת 5.6%, p <0.001). נוסף לכך, בניתוחים הרב-משתנים זיהו את ASCVD קודם כגורם הקשור באופן משמעותי ל-MACEs לאחר השחרור. לבסוף, אירועי דימום גדולים התרחשו בתדירות גבוהה יותר בקבוצת ה-ASCVD מאשר בקבוצה ללא ASCVD.

לסיכום, החוקרים ראו שכיחות גבוהה של ASCVD קודם במטופלים שסבלו מ- MI. בנוסף, החוקרים סיכמו כי  ASCVD היה קשור במיוחד לתוצאות איסכמיות ארוכות טווח לאחר שחרור מהבית חולים.

מקור:

Prognostic Impact of Previous Atherosclerotic Cardiovascular Disease on Short- and Long-Term Outcomes in Acute Myocardial Infarction. Yuichi Saito,Hiroaki Yaginuma,Kazunari Asada,Hiroki Goto,Takanori Sato,Hideki Kitahara,Yoshio Kobayashi. The American Journal of Cardiology 15 April 2024

נושאים קשורים:  אוטם שריר הלב חריף,  טרשת עורקים,  מחלות לב וכלי דם,  תחלואה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו