היפרטרופיה של חדר ימין 16.04.2024

מי מהנבדקים עם הגדלת פרוזדור ימין באק"ג דורשים המשך בירור?

עד כמה הגדלה של פרוזדור ימין באק"ג תואמת הגדלה אמיתית בבדיקת אקוקרדיוגרם בנבדקים צעירים ללא מחלות רקע? הנה התוצאות

בדיקת אק"ג. אילוסטרציה

מטרת המחקר היתה לבחון האם הגדלה של פרוזדור ימין (Right Atrial Enlargement - RAE) באק"ג (Electrocardiogram - ECG) נמצא במתאם עם RAE אמיתי בבדיקת אקוקרדיוגרם בנבדקים צעירים ללא מחלות רקע, ולהעריך מי מהנבדקים עם RAE באק"ג דורשים המשך בירור.

במחקר סקירה רטרוספקטיבי שבוצע במרכז רפואי נכללו נבדקים צעירים ללא רקע רפואי שלהם (1) אק"ג עם סימנים במחשידים ב-RAE לפי הערכת קרדיולוג ילדים, (2) בדיקות אקו לב שבוצעו תוך 90 ימים מביצוע האק"ג החשוד. בדיקות אק"ג נבחנו בשנית לאישוש RAE ולקבוע האם הרישום עומד בקריטריונים של RAE. לאחר מכן בדיקות אקו לב נבדקו בשנית לצורך מדידה של עלייה ימנית וציוני Z. ציון Z של מעל 2 נחשב לאבחנתי עבור RAE.

במחקר נכללו 162 נבדקים עם גיל חציוני של 10.8 שנים. תוצאות המחקר הדגימו כי מתוכם 23 נבדקים הדגימו RAE אמיתי לפי בדיקת אקו לב, זאת אומרת שערך המנבא החיובי (Positive Predictive Value - PPV) עומד על 14%.

בנבדקים מתחת לגיל שנה, ה-PPV עלה לכדי 35%. בנבדקים מגיל שנה ומעלה ה-PPV היה נמוך ועמד על 7%. לנבדקים עם RAE אמיתי היתה הסתברות גבוהה יותר לעמוד בקריטריונים עבור RAE בחיבורים קדמיים של בית החזה (V1-3) (48% לעומת 5%, p<0.001) ולעמוד בקריטריונים של היפרטרופיה של חדר ימין (22% לעומת 6%; p=0.023).

מסקנת החוקרים היתה כי אק"ג עם סימנים המחשידים ב-RAE מספק PPV נמוך להימצאות RAE בבדיקת אקו לב, בנבדקים ללא רקע רפואי. התשואה הגבוהה ביותר לאבחנה של RAE באקו לב נצפתה עבור נבדקים מתחת לגיל שנה, סימנים של RAE בחיבורי חזה קדמיים או שהדגימו סימנים של היפרטרופיה של חדר ימין באק"ג.

מקור:

Right Atrial Enlargement on Electrocardiogram in Previously Healthy Young Patients. Lindsey Haack, Nikkan Das, Arvind Hoskoppal, Mark DeBrunner, Tarek Alsaied, Gaurav Arora. The Journal of Pediatrics February 2024

נושאים קשורים:  אלקטרופיזיולוגיה.,  מחלת לב מולדת,  אקו לב,  בדיקת סקר,  היפרטרופיה,  אק"ג,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו