דלקת מפרקים שגרונית 17.04.2024

הערך הפרוגנוסטי של זונולין להתפתחות דלקת מפרקים שגרונית

האם רמות מוגברות של פפטידים ממשפחת זונולין מעידות על סיכון לדלקת מפרקים שגרונית?

דלקת מפרקים שיגרונית
דלקת מפרקים שגרונית. צילום: שאטרסטוק

במחקר תצפיתי פרוספקטיבי, נמצא שלאנשים בסיכון מוגבר לפתח דלקת מפרקים שגרונית (RA) יש רמות גבוהות יותר של פפטידים ממשפחת זונולין בסרום (ZFP - zonulin family peptides), המעידים על שינוי בחדירות המעי (intestinal permeability).

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת The Journal of Rheumatology, החוקרים שאפו לבחון האם שינויים בשלמות מחסום המעי, כפי שמשקפות רמות זונולין בסרום, קיימים אצל אנשים בסיכון גבוה יותר לדלקת מפרקים שגרונית ואם רמות אלו יכולות לחזות הופעה קלינית של דלקת מפרקים שגרונית.

המחקר כלל שתי קבוצות עצמאיות: אחת בשוודיה עם 82 חולים בסיכון ו-100 משתתפים בריאים תואמים לגיל, והשנייה בבריטניה עם 307 חולים בסיכון ו-100 בקרות סימפטומטיות שליליות ל-ACPA. רמות זונולין נמדדו בסרום של משתתפים אלה באמצעות מבחני חיסון מקושרים לאנזים (Enzyme-linked immunoassays).

מתוצאות המחקר עולה כי בקבוצה השוודית, לחולים בסיכון היו רמות זונולין גבוהות יותר באופן משמעותי בהשוואה לביקורות (ממוצע של 41.4 לעומת 33.6 נ"ג/מ"ל, P value <0.001), כאשר ניתוח רגרסיה על שם קוקס (Cox regression analysis) הצביע על הערך הפרוגנוסטי של זונולין להתפתחות דלקת מפרקים שגרונית (יחס סיכון 1.04 נ"ג/מ"ל, רווח בר סמך 95%, 1.01-1.07, p value = 0.02).

בקבוצה הבריטית, לחולים בסיכון היו גם רמות זונולין מוגברות בהשוואה לביקורות (ממוצע של 69.7 לעומת 36.0 נ"ג/מ"ל, P value <0.001), אם כי כאן, רמות זונולין לא היו בקורלציה עם התפתחות דלקת מפרקים שגרונית (יחס סיכון 1 נ"ג/מ"ל, רווח בר סמך 95%, 1.00-1.01, p value = 0.30).

החוקרים סיכמו כי רמות זנולין בסרום גבוהות יותר באנשים חיוביים ל-ACPA בסיכון לדלקת מפרקים שגרונית בהשוואה למשתתפים בריאים וגם לביקורות שליליות ACPA סימפטומטיות, מה שמדגיש את החשיבות של תפקוד מחסום המעי באוטואימוניות של דלקת פרקים שגרונית.

הפוטנציאל של רמות זנולין ככלי פרוגנוסטי לדלקת מפרקים שגרונית מחייב אישוש נוסף במחקרים גדולים יותר.

מקור:

Hemgren C, Martinsson K, Rooney C, Wetterö J, Mankia K, Emery P, Kastbom A. Elevated Serum Levels of Zonulin Family Peptides in Anticitrullinated Protein Antibody-Positive At-Risk Individuals Without Arthritis. J Rheumatol. 2024 Feb 1;51(2):134-138. doi: 10.3899/jrheum.2023-0160. PMID: 38302186.

נושאים קשורים:  פפטידים ממשפחת זונולין,  דלקת מפרקים שגרונית,  חדירות מעיים,  נוגדנים נגד חלבונים שעברו ציטרולינציה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו